Studia medyczne

Chociaż studia medyczne należą do jednego z trudniejszych kierunków studiów, są one bardzo często celem dla wielu maturzystów, szczególnie tych uczęszczających do klas o profilu biologiczno-chemicznym. W wielu liceach prowadzone są dodatkowe zajęcia przygotowujące do medycyny, więc nic dziwnego, że spora część uczniów wybiera się na akademię medyczną po maturze. Organizowane są bowiem kursy łaciny czy lekcje w prosektorium, które sprawiają, że uczniowie zaczynają tak naprawdę dowiadywać się, na czym polega ta praca.
Dostanie się na wymarzone studia musi być jednak poprzedzone bardzo ciężką pracą. W dzisiejszych czasach nie ma co prawda egzaminów wstępnych, jednak pomimo to kierunku lekarskie są bardzo oblegane. Stąd też konieczne jest uzyskanie naprawdę bardzo dużej ilości punktów maturalnych, aby spokojnie dostać się na akademię medyczną.
Studia medyczne często trwają o wiele dłużej niż tradycyjne uzyskanie dyplomu. To nie zniechęca jednak kandydatów na lekarzy do starań o miejsce na kierunku lekarskim. Wielu z nich musi kilkakrotnie powtarzać maturę, aby uzyskać upragniony cel. Wiąże się to późniejszym wkroczeniem na rynek pracy, jednak dla sporej części osób nie jest to żadna przeszkoda.